Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej


logo Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu

Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości
w Nowym Sączu


logo Związek Rzemiosła Polskiego

Związek Rzemiosła Polskiego


CRiP w Gorlicach na Facebooku

CRiP w Gorlicach
na Facebooku


logo RSS

  Subskrybcja Aktualności
na smartfonach przez czytnik RSS
https://www.cech.gorlice.pl/rss





Historia Rzemiosła Gorlickiego

Rzemieślnicy zasłużeni dla Miasta Gorlice i Ziemi Gorlickiej

Ś.P. Kol. Orłowski Edward

Urodzony 3 października 1912 roku w Gorlicach, zamieszkały Gorlice ul. Biecka, zmarł 29 stycznia 2005 roku w wieku 93 lat. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Gorlicach.
Od 1 stycznia 1939 do 9 stycznia 1997 roku prowadził zakład fryzjerski. Również od 1 stycznia 1939 do 9 stycznia 1997 roku był członkiem Cechu. Całe życie związany z rzemiosłem. Rozpoczynał naukę jako uczeń zawodu w rzemiośle przed II wojną światową. Po ukończeniu nauki zawodu udaje się w poszukiwaniu pracy najpierw do Tarnowa, następnie do Krakowa i Torunia oraz Bydgoszczy, gdzie zatrzymuje się na dłużej. Dyplom mistrzowski uzyskuje w Izbie Rzemieślniczej w Toruniu w dniu 12 lipca 1937 roku.
Oprócz pracy w swoim wyuczonym zawodzie podejmuje się prowadzenia rozlewni wód gazowanych.
Przed wybuchem II-giej wojny światowej wiedziony różnymi przeżyciami wraca w rodzinne strony, gdzie otwiera zakład fryzjerski w Gliniku Mariampolskim.
Po przeżyciach związanych z okupacją hitlerowską (aresztowanie,  ucieczka – skok z okna 2-go piętra budynku obok poczty w Gorlicach, ukrywanie się, ponowne aresztowanie – wykupienie przez brata w trakcie transportu do Krakowa) po wyzwoleniu ponownie otwiera zakład fryzjerski oraz wspólnie z bratem rozlewnię wód gazowanych (według przedwojennych receptur – słynna woda pod nazwą „Murzynek”). Zakład prowadzony do 1950 roku.
Długoletni mistrz szkolący uczniów. Wyszkolił liczne grono uczniów  i uczennic w zawodzie fryzjer.
Oprócz pracy zawodowej udzielał się społecznie. W trakcie przynależności do Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie był członkiem Zarządu Izby a od 1 marca 1973 roku Przewodniczącym Rady Izby w Rzeszowie. W tym okresie był także członkiem Centralnego Związku Rzemiosła w Warszawie.
Był długoletnim członkiem Zarządów Izb Rzemieślniczych w Rzeszowie, Krakowie i Nowym Sączu. Był jednym z założycieli Izby Rzemieślniczej w Nowym Sączu. Inicjator i budowniczy budynku Spółdzielni Rzemieślniczej w Gorlicach przy ul. Piłsudskiego 8.
Przewodniczący Rady Spółdzielni Rzemieślniczej w Gorlicach od 1963 do 1996 roku.
Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Gorlicach od 1961 do 1989 roku.
Radny Miejskiej Rady Narodowej przez trzy kadencje.
Za pracę społeczną został odznaczony wieloma odznaczeniami:
Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla rzemiosła polskiego”, Medalem 50-lecia Centralnego Związku Rzemiosła, licznymi odznaczeniami resortowymi i samorządowymi.
Walne Zgromadzenie Członków Cechu w Gorlicach uhonorowało Kol. Edwarda Orłowskiego w roku 1989 nadaniem Mu dożywotnio godności Honorowego Starszego Cechu.

 

 


strzałka w górę

Kontakt

Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Gorlicach
38-300 Gorlice, ul. Kołłątaja 16
☎  tel. / fax: 018 353-52-62
📱  tel. komórkowy +48 517 977 384
✉  e-mail: cech.gorlice@list.pl

© 2009 Cech Gorlice, Wykonanie: Ewerest