Kronika wydarzeń – 2023 r.
Dofinansowanie kosztów wyszkolenia ucznia – 27.03.2023
Związek Rzemiosła Polskiego prowadzi działania mające na celu podniesienie kwoty dofinansowania kosztów wyszkolenia uczniów.
W załącznikach:
- list Jolanty Kosakowskiej, Dyrektor Zespółu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej ZRP, do wszystkich cechów zrzeszonych w ZRP

- skan wystąpienia ZRP do Ministerstwa Edukacji i odpowiedź

I Kongres Krakowskich Przedsiębiorców – 17.03.2023
Kongres jest skierowany do wszystkich ludzi biznesu. Wydarzenie odbędzie się 25 marca br. w Hotelu Galaxy Kraków (ul. Gęsia 22A). Poniżej zaproszenie, zawierające pełną informację:

Link do rejestracji
Spotkania regionalne dla przedsiębiorców – 13.03.2023
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczyna cykl bezpłatnych spotkań regionalnych pt.: „Rozwijaj się z funduszami europejskimi. Nowe programy dla przedsiębiorców".
W 16 miastach Polski od marca do listopada 2023 r. Spotkanie inaugurujące cykl odbędzie się 24 marca br. w Białymstoku, kolejne w Krakowie 29 marca.

Nowe programy otwierają wiele możliwości i form wsparcia również finansowego dla rozwoju przedsiębiorstw w Polsce. Eksperci opowiedzą o realizowanych przez PARP w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027
nowych konkursach i programach, przybliżą warunki i możliwości udziału w wybranym programie. Podczas spotkań stacjonarnych będzie również czas dla przedsiębiorców na bezpośrednie zadawanie pytań i rozmowy z ekspertami.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach stacjonarnych lub do obejrzenia transmisji online. Na spotkania stacjonarne obowiązuje rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona.
Szczegółowy harmonogram dostępny na stronie:
https://www.parp.gov.pl/component/site/site/spotkania-regionalne .
Bezpłatne szkolenie online "Praktycznie o zmianach w prawie pracy" – 20.02.2023
Webinarium odbędzie się już 22 lutego 2023 r. o godz. 10:00 (online).
Szkolenie przeprowadzą eksperci z firmy PWC.
Wydarzenie jest skierowane do przedsiębiorców z województwa małopolskiego, a jego celem jest przygotowanie się do najważniejszych zmian w prawie pracy,
które zostały wprowadzane od 1 stycznia 2023 r. i które będą wprowadzane w najbliższym czasie, zgodnie ze zmianami ustaw oraz dyrektywami UE.
Zaproszeni eksperci poruszą m.in. poniższe kwestie:
- nowe zasady dotyczące pracy zdalnej (w tym zwrot kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej)
- nowe zasady kontrolowania trzeźwości pracowników
- nowe zasady zawierania umów o pracę
- nowe zasady rozwiązywania umów o pracę
- nowe uprawnienia pracownika do żądania zmiany warunków zatrudnienia na bardziej przewidywalne i korzystne
- nowe zasady rekompensowania szkoleń pracowniczych
- nowe uprawnienia pracowników do przerw w pracy, czasu wolnego i dni wolnych od pracy
- nowe uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem
- nowe przepisy ochronne dla pracowników
- nowe stawki wynagrodzenia minimalnego
- nowy obowiązek informacyjny dotyczący PPK
- projekt Ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców
- podwyżka diet z tytułu podróży służbowej
Rejestracja
Wydarzenie jest bezpłatne. Warunkiem udziału jest wcześniejsza rejestracja.
Link do formularza rejestracyjnego: tutaj
Szkolenie odbędzie się online za pośrednictwem platformy Global Meet. Link do szkolenia zostanie przesłany bezpośrednio do zarejestrowanych osób.
Zachęcamy do rejestracji i udziału!
Webinaria na temat nowości w 2023 r. – 27.01.2023
Firma ASB Poland, zaprasza przedsiębiorców do udziału w bezpłatnych, otwartych i – co najważniejsze – merytorycznych webinarach, prowadzonych przez swoich doradców podatkowych i specjalistów z zakresu księgowości oraz finansów.
ASB Poland jest częścią międzynarodowej grupy firm doradczych i dostawcą wysokiej jakości usług w zakresie księgowości, doradztwa podatkowego, kadr i płac, doradztwa transakcyjnego i usług korporacyjnych. Grupa ASB to ponad 350 ekspertów w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech, 7 biur i szeroki zakres eksperckich usług.
Najbliższe wydarzenia będą poświęcone zmianom od 2023 roku w zakresie podatku CIT, omówieniu nowego rozwiązania jakim są Grupy VAT oraz obowiązkowego dla wszystkich przedsiębiorców Krajowego Systemu e-Faktur, który zbliża się wielkimi krokami, a także omówiona zostanie fundacja rodzinna jako remedium na opodatkowanie CFC oraz alternatę dla spółek holdingowych. Eksperci ASB Poland omówią praktykę ostatnio wprowadzonych zmian oraz najnowsze interpretacje podatkowe, a także wspólnie zastanowimy się, co czeka przedsiębiorców w roku 2023 w odniesieniu do nowelizacji przepisów dotyczących podatku dochodowego i podatku od towarów i usług.
Najważniejsze zmiany w CIT – praktyczne aspekty – 09 luty (czwartek), start godz. 10:00.
Celem webinarium jest praktyczne przedstawienie najnowszych istotnych regulacji podatku CIT, z uwzględnieniem nie tylko tych zmian, które weszły w życie od stycznia 2023 roku, ale także zmian wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu, których rozliczenie po raz pierwszy nastąpi w zeznaniu rocznym składanym za 2022 r. Dzięki kompleksowemu omówieniu, uczestnicy lepiej zrozumieją nowości dotyczące tego podatku. W agendzie m.in. estoński CIT, minimalny podatek dochodowy, podatek od przerzuconych dochodów, czy zmiany w podatku u źródła.
Szczegółowa agenda i link do rejestracji:
https://asbgroup.eu/pl/blogi/webinar-najwazniejsze-zmiany-w-cit-praktyczne-aspekty/
Fundacja rodzinna – nie tylko dla firm rodzinnych. Remedium na opodatkowanie CFC oraz alternatywa dla spółek holdingowych – 10 luty (piątek), start godz. 10:00.
Temat fundacji rodzinnej odżył pod koniec 2022 roku, kiedy opublikowano zaktualizowany projekt ustawy. Nowe przepisy mają przede wszystkim zapewnić ochronę majątku firm rodzinnych oraz usprawnić jego sukcesję. Instytucja fundacji rodzinnej ma jednak również zachęcić polskich przedsiębiorców do relokacji polskiego kapitału z zagranicy poprzez brak opodatkowania CIT/PIT transferu aktywów.
Szczegółowa agenda i link do rejestracji:
https://asbgroup.eu/pl/blogi/webinar-fundacja-rodzinna-remedium-na-opodatkowanie-cfc-oraz-alternatywa-dla-spolek-holdingowych/
Grupy VAT i obligatoryjny KSeF – co zyskają przedsiębiorcy – 14 luty (wtorek), start godz. 10:00.
Nowy rok to najczęściej również i nowe zmiany w zakresie podatku VAT. Pojawią się kolejne obowiązki, czasem także i ułatwienia w zakresie podatku od towarów i usług. Co nowego czeka zatem na podatników w 2023 r.? Między innymi wspólne rozliczanie się podatników, w ramach rozwiązania funkcjonującego już w większości europejskich państw – Grupy VAT. Ten mechanizm umożliwia funkcjonowanie grupy podmiotów jako jednego podatnika na gruncie podatku VAT. Wielkimi krokami zbliża się też obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF) oraz faktury ustrukturyzowane. Do wprowadzenia obligatoryjnego fakturowania ustrukturyzowanego pozostało już coraz mniej czasu, a patrząc na poziom skomplikowania tego procesu, podatnicy objęci obowiązkiem wystawiania e-faktur powinni już teraz rozpocząć przygotowania pod kątem merytorycznym, procesowym, jak i technologiczno-infrastrukturalnym.
Szczegółowa agenda i link do rejestracji:
https://asbgroup.eu/pl/blogi/webinar-grupy-vat-i-obligatoryjny-ksef-co-zyskaja-przedsiebiorcy/
Aby wziąć udział w webinarze, wystarczy dokonać rejestracji poprzez formularz umieszczony na stronie wydarzenia, a w dniu szkolenia nacisnąć na link otrzymany w mailu. Spotkania trwają ok godzinę i – tam gdzie jest to możliwe – wiedza merytoryczna poparta jest przykładami i praktycznymi case-study.
|